Rodinné vinařství nalezneme na samém okraji obce Olbramovic, která spadá do podoblasti Znojemské. Vinice obklopující vinařský areál jsou vysazeny na ploše 1,5 Ha. V odrůdové skladbě těchto vinic nalezneme především modré odrůdy: André, Frankovka, Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon, Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Z bílých odrůd se zde pěstují: Chardonnay, Sauvignon a Veltlínské zelené.
Toto vinařství, založené PhDr. Jiřím Markem, se zabývá ojedinělou výrobou „ódických vín“. Při této metodě se používají kromě tradičních výrobních postupů ještě i unikátní postupy založené na metodě kvašení v tzv. ódických zónách, které se šíří za určitých podmínek v tvarových zářičích – pyramidách. Cílem ódického kvasného procesu je zpomalení stárnutí vína, nižší spotřeba SO2 a odstranění negativních pocitů při konzumaci vína, jako je bolení hlavy a pálení žáhy u citlivějších osob.
Firma Vinařství Marek navázala na staletou vinařskou tradici rodu Puchweinů, kteří pěstovali víno v rakouském Albendorfu im Pulkautal nedaleko Znojma. V tamější rodině Puchweinů se víno vyrábělo více jak 400 let. Za impuls ke vzniku olbramovického vinařství považuje scénárista a novinář PhDr. Jiří Marek vzpouru genů po prapradědečkovi. Před lety náhodou přijel do Olbramovic za kamarádem a už tu zůstal. Koupil zde v roce 1992 unikátní historický sklepní komplex ze 14. stol. vytesaný v pískovci, začal dělat víno jako hobby a postupně investoval do rozvoje vinařského areálu. Ve stopách otce se vydal i jeho syn Ing. Jan Marek, který vystudoval obor Vinohradnictví a vinařství na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, která jako jediná univerzita v ČR tento obor nabízí.
Více také na Vinaři pod lupou – U Marků zraje víno pod pyramidami
Filosofií firmy je výroba kvalitních jakostních vín s přívlastkem a to tradiční metodou s co nejmenšími zásahy do přirozeného zrání vína. Důraz je zde především kladen na absenci jakýkoliv aditiv a cizorodých látek ve víně (vyjma malého množství SO2) a dále na tradiční výrobní postupy bez použití moderních technologií.
Primární snahou je zachování terroir ve vínech a proto naše vinařství na rozdíl od drtivé většiny ostatních při zahájení kvasného procesu nepoužívá ASVK (aktivní suché vinné kvasinky), které dodávají vínům určitou uniformitu. Pro zahájení ušlechtilé fermentace používáme pouze zákvas z vlastních hroznů.
V ČR totiž není výrobce ASVK, moravská a česká vína jsou fermentována pomocí ušlechtilých kvasinek z jiných oblastí. Nejpoužívanějšími jsou ASVK z Německa, Francie, Chile, Jihoafrické republiky a Nového Zélandu. Tuzemská vína tímto získávají uniformní až globální charakter (www.znalecvin.cz/asvk).
Management kvality našeho vinohradnictví spočívá v malém zatížení révového keře hrozny a v redukci úrody. Hlavním cílem je minimální zatěžování přírody díky ekologickým rostlinným přípravkům, omezené používání chemických postřiků a snaha o biodynamické postupy při pěstování révy vinné.
Základní metody výroby bílých a červených vín
Multimediální atlas odrůd révy
Víno a zdraví
Autentická výroba vín